2016 High School Boys’ Soccer All-Super Essex Conference

This slideshow requires JavaScript.

2016 High School Boys’ Soccer

All-Super Essex Conference

AMERICAN DIVISION

First Team

Mason Toye, Seton Hall Prep

Walter Hernandez, Newark East Side

Bryce Millington, West Orange

Matthew Howlett, Montclair

Tommy Falus, Livingston

Nick Cerrigone, West Essex

Ryan Vazquez, Seton Hall Prep

Jonatas Barbosa Pereira, Newark East Side

Pancho Pozzolli, West Orange

Ryan Murphy, West Essex

Jason Neyer, Livingston

Ikem Mbalewe, Montclair

Jason Ricca, Bloomfield

Nicky Kriak, Seton Hall Prep

Dino Branco, Newark East Side

Second Team

Aman Patil, Newark Academy

Keijon Davis, Bloomfield

Maycol Jumbo, Newark East Side

Joshua Sampson, Livingston

Cooper Steinberg, West Essex

Kiran Damodaran, Newark Academy

Andreas Nanavati, Montclair

Russell Hoffer, West Orange

Max Engelbrechtsen, Seton Hall Prep

Chris Masur, Montclair

Dillon Reitberger, West Orange

Matthew Santola, Livingston

Michael Georgiou, Seton Hall Prep

Eric Lopes, Newark East Side

Honorable Mention

Nicholas Kovach and Justin Celi, Bloomfield; Cameron Barrett and Peter Mouskourie, West Essex; Diego Pedrido and Kevin Zeligson, West Orange; Eric Silverstein and Brian Kelly, Livingston; Brian Tevlin and Michael Pavick, Seton Hall Prep; Rowan O’Brien and Ethan Schwartz, Montclair; Lucas Moraes and Kevin Avila, Newark East Side; Ben Barba and Anthony Basile, Newark Academy

LIBERTY DIVISION

First Team

Benji Prashker, Millburn

Matt Jordan, Millburn

Drew Cohen, Millburn

CJ Haddock, Nutley

Jack Farrell, Verona

Alex Nicol, Caldwell

Nick Lim, Caldwell

Joe Dente, Columbia

Orimoloye Olouadara, Newark Central

Kalvin Opoku, Newark Tech

John Baney, Montclair Kimberley Academy

Dylan Ladda, Montclair Kimberley Academy

Ilya Udalov, Nutley

Thiago Queiroz, Verona

Second Team

Noah Schwab, Millburn

Ben Kessler, MIllburn

Anthony Cassie, Nutley

Christian Clark, Millburn

Jack Waldron, Verona

Thomas Hrenuik, Caldwell

Ryan Perlee, Columbia

Alfred Olugun, Newark Central

Caleb Aryiku, Newark Tech

Jack Miller, MKA

Connor Reddan, Caldwell

Jonathan Park, MKA

Sam Maidenberg, Columbia

Austin Sweeney, Nutley

Honorable Mention

Zach Butler and Perry Schwartz, Millburn; Conor Daly and Ahmed Abukwaik, MKA; Bill Czupak and John Tracy, Verona; John Kruse and Gerardo Flores, Nutley; Steven Blass, Caldwell; Tabiri Cofie and Jose Hernandez, Newark Tech; Doukoure Mohammed, Newark Central; Rashid Peart and Alex Lauder, Columbia

COLONIAL DIVISION

First Team

Rashard Jervis  East Orange

Shaun Gordon, East Orange

Malik Mathes, East Orange

Skye Ferreira, Science Park

Jimmy Agosto, Science Park

Adamsky Jean-Phillippe, Irvington

Peter Dummerand, Irvington

Arran Robertson, Glen Ridge

Dan Hauschild, Glen Ridge

Joshua Sanchez, Belleville

Ifeanyi Anaemejah, Belleville

Dom Bryant, Cedar Grove

Jose Martinez, Barringer

Jordan Mayor, Golda Och

Second Team

Morrison Milfort, East Orange

Dave Cornet, East Orange

Ibrahim Ilbaudo, East Orange

Christopher Rodriguez, Science Park

Klaivert Chuquirima, Science Park

Jean Berson Lirismond, Irvington

Chrisol Watson, Irvington

Grant Naylor, Glen Ridge

Gaetan Ternes, Glen Ridge

Brandon Basantes, Belleville

Daniel Pinedo, Belleville

Telowoyan Flomo, Barringer

Mario DeSena, Cedar Grove

Yonatan Arieh, Golda Och

Honorable Mention

Michael Buestan, Science Park; Jaheem Hayes, Irvington; Kenith Real, Belleville; Massimo Saletta, Cedar Grove; Ted Zolou, Barringer, Assaf Arich, Golda Och; Christian Samuels, Glen Ridge; Esdras Guillaume, East Orange

INDEPENDENCE DIVISION

First Team

Luis Rivera, Technology

Charles Asare, North Star

Clifford Kyei, Shabazz

Anderson Morquecho, Technology

Aleks Cardoza, Orange

Clifford Bonheur, Orange

Clinton Adu-Agyei, West Side

Christian Dutan, Orange

Jon Guzman, North Star

Kevin Martinez, Orange

Joaovictor Lebrao, Technology

Danny Narvaez, North 13th St.

Juvens Merceda, Orange

Adonis Morales, Bloomfield Tech

Second Team

Boluwatife Okuboyeju, West Side

Isaiah Prince, Weequahic

Emmanuel Mena, North 13th St.

Richaleson Simond, Orange

Edwin Konadu, Shabazz

Jose Amaya, Bloomfield Tech

Anderson Amador, Orange

Jamie Santos, Technology

Muiz Tusvff, North Star

Miguel Andagana, Technology

Billy Amaya, North 13th St.

Gerardo Regalado, Technology

Francis Oppong, Shabazz

Brandon Viagai, North Star

Honorable Mention

Kevin O’Campo, Bloomfield Tech; Theophins Desloges, West Side; Jimmy Funez, North 13th St.; Maxwell Gibson, North Star; Ricky Guaylla, Technology; Edwin Morales, Orange

COMMENTS