Columbia HS fall teams’ seasons set to begin

This slideshow requires JavaScript.

MAPLEWOOD, NJ – The Columbia High School varsity fall teams will begin their seasons next week.

The football team has a new head coach in Gary Mobley, who previously was the head coach at Rahway HS where he led the team to a 77-44 mark in 11 seasons with nine state sectional playoff appearances.

The Cougars also are in the newly-formed North Jersey Super Football Conference this season. CHS went 5-5 last season, including qualifying for the state North Jersey Section 2, Group 5 playoffs where it lost to Westfield in the quarterfinals. The season opener is Sept. 9 against Bloomfield at Lynn V. Profeta Field/Underhill Sports Complex.

The following are schedules for football, boys’ soccer, girls’ soccer, girls’ tennis, field hockey, and girls’ volleyball:

Football
Sept. 9, Bloomfield, 7 p.m.
Sept. 17, at East Orange Campus, 1 p.m.
Sept. 23, at West Orange, 7 p.m.
Sept. 30, Morristown, 7 p.m.
Oct. 7, at Livingston, 7 p.m.
Oct. 15, Seton Hall Prep, 1 p.m.
Oct. 21, at Randolph, 7 p.m.
Oct. 29, at Morris Knolls, 1 p.m.
Nov. 4, Montclair, 7 p.m.

Boys’ soccer
(home games at Ritzer Field, behind CHS, unless otherwise noted)
Sept. 8, at Montclair Kimberley Academy, 4 p.m.
Sept. 13, Newark Tech, 4 p.m.
Sept. 15, Bloomfield, 4 p.m.
Sept. 20, at Millburn, 4 p.m.
Sept. 22, Caldwell, 4 p.m.
Sept. 23, at East Orange Campus, 4 p.m.
Sept. 27, at East Side, 4 p.m.
Sept. 29, Verona, 4 p.m.
Oct. 1, J.P. Stevens, 3 p.m.
Oct. 4, West Essex, 4 p.m.
Oct. 6, at Nutley, 4 p.m.
Oct. 8, at Scotch Plains-Fanwood, 10 a.m.
Oct. 11, Central, 4 p.m.
Oct. 13, at Newark Academy, 4 p.m.
Oct. 20, Belleville, at Underhill Field, 7 p.m.
Oct. 24, Dickinson, 4:30 p.m.

Girls’ soccer
(home games at DeHart Park, unless otherwise noted)
Sept. 8, Chatham, 4 p.m.
Sept. 14, Montclair, 4 p.m.
Sept. 19, at Belleville, 4 p.m.
Sept. 21, Verona, 4 p.m.
Sept. 23, at Montclair Kimberley Academy, 4 p.m.
Sept. 26, at West Orange, 4 p.m.
Sept. 28, Livingston, 4 p.m.
Oct. 1, at Cranford, 2 p.m.
Oct. 6, Mount Saint Dominic Academy, 4 p.m.
Oct. 8, at Newark Academy, 4:30 p.m.
Oct. 10, at Glen Ridge, 4 p.m.
Oct. 14, Bloomfield, at Underhill Field, 7 p.m.
Oct. 17, Nutley, 4 p.m.
Oct. 20, at Montville, 4 p.m.
Oct. 21, at West Essex, 4 p.m.
Oct. 24, Caldwell, 4 p.m.
Oct. 27, Morris Knolls, 4 p.m.

Girls’ tennis
(home matches at Orange Lawn Tennis Club, unless otherwise noted)
Sept. 7, Golda Och Academy, 4 p.m.
Sept. 9, at Montclair Kimberley Academy, 4 p.m.
Sept. 12, at Randolph, 4 p.m.
Sept. 13, Livingston, 4 p.m.
Sept. 15, at Newark Academy, 4 p.m.
Sept. 16, Cranford, 4 p.m.
Sept. 19, at West Orange, 4 p.m.
Sept. 20, Caldwell, 4 p.m.
Sept. 22, at Glen Ridge, 4 p.m.
Sept. 23, at Dayton, 4 p.m.
Sept. 26, Verona, 4 p.m.
Sept. 28, at West Essex, 4 p.m.
Sept. 29, at Pascack Valley, 4 p.m.
Sept. 30, at Morristown-Beard, 4 p.m.
Oct. 5, Mount Saint Dominic Academy, 4 p.m., site TBA
Oct. 10, at Montclair, 4 p.m.
Oct. 11, Bernards, 4 p.m., site TBA
Oct. 13, at Millburn, 4 p.m.
Oct. 17, at Governor Livingston, 4 p.m.
Oct. 18, at Scotch Plains-Fanwood, 4 p.m.

Field hockey
(home games at Lynn V. Profeta Field/Underhill Field Complex)
Sept. 8, at Millburn, 4 p.m.
Sept. 10, Kent Place, 2 p.m.
Sept. 13, Mount Saint Dominic Academy, 4 p.m.
Sept. 15, at Glen Ridge, 4 p.m.
Sept. 17, at Johnson Regional, 10 a.m.
Sept. 20, Cranford, 4 p.m.
Sept. 22, Oak Knoll, 4 p.m.
Sept. 24, at Governor Livingston, 9 a.m.
Sept. 29, at Summit, 4 p.m.
Oct. 8, at Livingston, 10 a.m.
Oct. 11, West Essex, 4 p.m.
Oct. 13, Roxbury, 4 p.m.
Oct. 18, Montclair Kimberley Academy, 4 p.m.
Oct. 20, at Newark Academy, 4 p.m.
Oct. 22, Westfield, 10 a.m.
Oct. 25, at Union, 4 p.m.
Oct. 27, Montclair, 4 p.m.

Girls’ volleyball
Sept. 8, at Millburn, 4 p.m.
Sept. 13, Nutley, 4 p.m.
Sept. 15, Verona, 4 p.m.
Sept. 16, Dickinson, 4 p.m.
Sept. 20, at Cedar Grove, 4 p.m.
Sept. 22, Golda Och Academy, 4 p.m.
Sept. 23, at Union, 4 p.m.
Sept. 26, at Mount St. Dominic, 4 p.m.
Sept. 27, at Belleville, 4 p.m.
Sept. 28, at Morristown, 4 p.m.
Sept. 29, at Montclair, 4 p.m.
Oct. 1, Millburn, 2 p.m.
Oct. 7, at Colonia, 5:30 p.m.
Oct. 8, Cedar Grove, 10 a.m.
Oct. 10, Bloomfield, 4 p.m.
Oct. 11, at North 13th Street Tech, 4 p.m.
Oct. 13, at Golda Och Academy, 4 p.m.
Oct. 14, at Nutley, 4 p.m.
Oct. 17, Union, 4 p.m.
Oct. 18, Belleville, 4 p.m.
Oct. 19, Mount St. Mary, 4 p.m.
Oct. 20, Montclair, 4 p.m.
Oct. 21, St. Vincent, 4 p.m.
Oct. 22, at Morristown-Beard Classic, time TBA
Oct. 24, at West Essex, 4 p.m.

COMMENTS